Zmiany na rynku pracy – co może zostać wprowadzone?
Ostatnio do wiadomości publicznej, dotarły informacje o podpisaniu przez Prezydenta dwóch ustaw o rynku pracy i służbach zatrudnienia oraz o warunkach dopuszczalności powierzania pracy cudzoziemcom na terytorium RP. Co mają zmienić?
Do tej pory, szukający pracy musieli rejestrować się w miejscu właściwym do miejsca zameldowania. Nowo podpisana ustawa ma to zmienić. Możliwość rejestracji w urzędzie pracy będzie zależeć od miejsca zamieszkania. Co więcej, zlikwidowane zostaną również ograniczenia wiekowe do różnych instrumentów, takich jak np. bon na zasiedlenie.
Dodatkowo, zasiłek dla bezrobotnych będzie wypłacany w pełnej wysokości, niezależnie od okresu uprawniającego. Możliwe ma być również dofinansowanie zatrudnienia emeryta, rejestracja w urzędach pracy przez rolników, priorytetyzacja osób bezrobotnych z rodzin wielodzietnych i osób, które samotnie wychowują dzieci. Zwiększony ma również zostać dostęp do Krajowego Funduszu Szkoleniowego oraz wprowadzona ma zostać pożyczka edukacyjna.
Ustawa odnośnie powierzania pracy cudzoziemców na terytorium RP, ma zabezpieczać polskich pracowników oraz chronić cudzoziemców przed nadużyciami prawa. Najważniejszym elementem ma być przeciwdziałanie wyłudzeniom zezwoleń na pracę w celu wjazdu na terytorium strefy Schengen. Wprowadzone mają zostać nowe funkcje w systemach informatycznych, czy zwiększenie roli służb zatrudnienia odnośnie wydawania zezwoleń. Starostowie będą mogli określić listę zawodów oraz rodzajów pracy, co do których nie będzie możliwe otrzymanie zezwolenia na pracę przez cudzoziemców. Będą mogli to zrobić np. w przypadku likwidacji dużego zakładu pracy.
Więcej informacji dostępnych jest na stronie rządowej, LINK.

Sprawdź więcej artykułów na naszej stronie!