Zawieszenie działalności gospodarczej – co trzeba wiedzieć?
Sprawdź co powinieneś wiedzieć o zawieszeniu działalności gospodarczej! Kiedy możesz to zrobić? Na ile? Jakie są twoje prawa i obowiązki.
Zawieszenie działalności oznacza przerwę. Możesz ją zawiesić z dowolnego powodu, na dowolny okres (nie krótszy niż 30 dni) i dowolną ilość razy. Możesz wskazać określony czas na który będzie zawieszona lub zrobić to bezterminowo. Pamiętaj, że działalność możesz zawiesić o ile nie zatrudniasz pracowników.
Podczas trwającego zawieszenia działalności nie możesz prowadzić działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów.
Możliwe jest jednak zabezpieczanie źródła przychodów i otrzymywania należności sprzed zawieszenia.
Oprócz tego, możesz sprzedawać środki trwałe, regulować zobowiązania czy wykonywać czynności, które są niezbędne do zachowania przychodów.
A jakie są twoje obowiązki?
Musisz brać udział we wszystkich postępowaniach np. administracyjnych czy sądowych, uczestniczyć w kontrolach, prowadzić księgowość czy składać sprawozdania finansowe.
W trakcie zawieszenia działalności nie musisz opłacać składek ZUS i podatków dochodowych. Musisz jednak uiszczać podatki i opłaty takie jak np. podatek od nieruchomości.
Potrzebujesz pomocy przy zawieszeniu działalności gospodarczej? Skontaktuj się z nami! (KONTAKT)

Sprawdź nasze social media! (Facebook i Instagram)