Sztuczna inteligencja vs rynek pracy. Jakie są prognozy?
W ostatnich latach sztuczna inteligencja zalicza bardzo duży wzrost pod względem funkcjonalności oraz popularności. Stąd pojawiają się różne dyskusje na temat jej wykorzystania na rynku pracy. Niektóre zawody wydają się łatwiejsze do zastąpienia od innych. Polski Instytut Ekonomiczny (PIE) zaprezentował raport, w którym omówione zostały zawody, które najbardziej są wystawione na konkurencje ze strony AI.
Pośród 20 grup zawodów, które są najbardziej narażone na zagrożenie ze strony sztucznej inteligencji, pracuje 3,68 mln Polaków. Jest to 2,16 mln kobiet i 1,53 mln mężczyzn. Wśród tych grup dominują zawody specjalistyczne, takie jak na przykład finansiści, prawnicy czy programiści.
Według raportu, najbardziej wystawione na konkurencje ze strony AI, z podziałem na różne jej typy, są specjaliści do spraw finansowych, z dziedziny prawa, a także architekci, geodeci czy projektanci. Narażeni są również matematycy, aktuariusze i statystycy, nauczyciele akademiccy czy tez analitycy systemów komputerowych.
Według osób poddanych badaniu, 25,8% badanych twierdzi, że AI pozytywnie wpłynie na działania na rynku pracy, natomiast 33,4% uważa, że przyniesie to jedynie negatywne skutki.
Co raz częściej słyszymy o wykorzystaniu AI w codziennej pracy w różnych przedsiębiorstwach, przez co możliwe oceny będzie można wystosowywać już niedługo.
Sprawdź nasz poprzedni artykuł!