Powołanie Rady Fiskalnej. Na czym będzie polegać?
Sejm przyjął ustawę o Radzie Fiskalnej. Jakie zmiany to wprowadzi i na czym będzie polegać? Rada Fiskalna ma być instytucją o charakterze ekspercko-doradczym. Na czym będzie polegać jej zadanie?
Powołanie Rady ma służyć ujawnieniu kwestii związanych z finansami publicznymi. Do głównych zadań Rady będzie należeć opiniowanie prognoz makroekonomicznych przy projekcie ustawy budżetowej, opiniowanie zgodności projektu z regułami fiskalnymi czy też ocena zgodności i spójności ram budżetowych. Ponadto na wniosek Ministra Finansów będą opiniować projekty dokumentów rządowych w ich oddziaływaniu na finanse publiczne. Według zasad, Rada Fiskalna będzie miała 14 dni na wydanie opinii. Minister będzie musiał się do nie zastosować lub w przeciągu dwóch miesięcy wyjawić powód niezastosowania się do niej.
Rada Fiskalna ma składać się z 7 ekspertów i praktyków, wybieranych przez stronę społeczną, samorządową oraz środowisko akademickie. Osoby, które będą chciały należeć do Rady Fiskalnej, będą musiały posiadać wysoki poziom wykształcenia oraz doświadczenie w finansach publicznych czy makroekonomii. Wymagane będą również niezależne stosunki, np. zakaz sprawowania mandatu posła lub senatora w przeciągu 5 lat przed powołaniem na członka Rady.
Rada Fiskalna ma rozpocząć swoje zadania w 2026 r., a w roku 2025 mają zostać wybrani jej członkowie.
Sprawdź nasze poprzednie artykuły!
One Reply to “Powołanie Rady Fiskalnej. Na czym będzie polegać?”
Comments are closed.