Aktywa rezerwowe Polski – jak wygląda ich stan?
Narodowy Bank Polski zarządza aktywami rezerwowymi Polski. NBP stara się w miarę możliwości poprawić ich zyskowność, jednak priorytetem jest zachowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa i płynności.
Środki inwestowane są poprzez banki centralne w typowe instrumenty finansowe. Znaczna większość przechowywana jest w rządowych papierach wartościowych oraz w papierach, których emitentami są instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Pozostałe fundusze przeznaczone są głównie na złoto monetarne oraz lokaty bankowe.
Z raportu na koniec listopada, w aktywach znajdowało się 206,7 mld euro. Na stan rezerw w dolarach przekłada się to na 218,2 mld. Próg 200 mld euro został przekroczony po raz pierwszy w historii. Względem października, wynik wzrósł o 8,4 mld euro (w przypadku dolarów – 2,8 mld).
Analizując wyniki roczne możemy zauważyć poprawę rok do roku. W aktywach wyrażonych w euro, na grudzień 2020 było to ok. 125 mld, w następnym roku ok. 146 mld. W 2022 wynik wyniósł 156 mld. Na rok 2023 było to 175 mld.
A jaki wynik będzie na koniec tego roku?
Sprawdź nasze pozostałe artykuły!
Pingback: Podsumowanie programu Lublin Skills Up! 2024