4-dniowy tydzień pracy. Co wiemy i jak wygląda to teraz?
Od wielu lat w Polsce mówi się o skróceniu tygodniowego czasu pracy. Czy zmiany rzeczywiście nadejdą? Jak wygląda to teraz? Obecnie, w Kodeksie Pracy, jest powiedziane, że czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przecietnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Według badań Preply wykonanych na podstawie danych z Eurostatu, w Unii Europejskiej, Polska zajmuje drugie miejsce pod kątem tygodniowego średniego czasu pracy. W Polsce wynosi on 40,5 godzin, pierwsze miejsce zajmuje Grecja z 41 godzinami. Średni unijny czas wynosi 37,5 godziny. Najkrócej pracuje się w Holandii (33,2 godziny), Niemczech (35,3 godziny) oraz Danii (35,4 godziny). Na światową skale, średnia wynosi 34,2 godziny.
Rząd rozważa dwa rozwiązania w przypadku skrócenia tygodniowego czasu pracy. Pierwsze z nich, polegałoby na zredukowaniu dziennego czasu pracy z 8. do 7. godzin, co przełożyłoby się na 35. godzinny czas pracy w skali tygodnia. Drugie z rozwiązań polegałoby na skróceniu dni pracy. Wtedy każdy piątek byłby wolny, a weekend rozpoczynałby się już w czwartek i trwał trzy dni.
Takie zmiany miałyby zachęcić ludzi do dłuższego pracowania, nawet po osiągnięciu wieku emerytalnego oraz przełożyć się na zmniejszenie wypalenia zawodowego oraz na mniejsze zaniedbywanie rodziny oraz własnego zdrowia. Podobno, nowy czas pracy ma obowiązywać najpóźniej od 2027 roku. O tym jak to będzie w praktyce, przekonamy się zapewne już niedługo.
Sprawdź pozostałe artykuły z naszej strony!